You are here:شما اینجا هستید:»آشنایی با رامسر»درباره رامسر»موزه مردم شناسی رامسر - Super User
Super User

Super User

ایرنا - موزه خصوصی مردم شناسی رامسر عصر سه شنبه با حضور جمعی از مسئولان محلی در دهکده صنایع دستی پلاژ شهرداری این شهر گشایش یافت.

مکان این موزه را شهرداری رامسر به موزه دار خصوصی اهدا کرد.
شهردار رامسر در این آئین گفت : موزه ها بیانگر تاریخ گذشته مردمان سرزمین ماست به همین خاطر به منظور معرفی فرهنگ این منطقه شهرداری مکان مورد نظر را اهدا کرد.
نصرت الله کوزه گر افزود :موزه مردم شناسی رامسرحاصل یک عمر تلاش عیسی خاتمی است که نقش مهمی درمعرفی تاریخ گذشته رامسر دارد.
به گفته وی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر رامسر به خاطر فعالیت فرهنگی و پژوهشی ، از این فرد حمایت کرده است.
موزه خصوصی رامسر یکی از سه موزه خصوصی در مازندران است که مجوز رسمی 10 ساله از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دارد و سال گذشته به عنوان موزه خصوصی برتر در کشور انتخاب شد.
در کل کشور 37 موزه خصوصی وجود دارد.
عیسی خاتمی صاحب این موزه خصوصی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : این موزه حاصل 40 سال تلاش شبایه روزی در منطقه است.
وی که کارشناس ارشد جامعه شناسی و مدرس دانشگاه است ، افزود : تاکنون برای این موزه 700 شی تاریخی ، ابزار و ادوات مردم منطقه شمال بویژه غرب مازندران و رامسر را خریداری کردم .
او ادامه داد :سال ها این اشیا در کنج انبار و یا مکان های نامناسب خاک می خورد اما با همکاری شهرداری رامسر و مسئول دهکده صنایع دستی ، امسال دارای جایگاه شایسته ای شده است.
خاتمی گفت : موزه مردم شناسی رامسر دارای غرفه های کتب درسی قدیم ، قرآن های خطی ، ابزارآلات دامداری و کشاورزی ، تمبر ، سکه و اسکناس قدیمی ، کوره آهنگری ، خانه سنتی ، فسیل های صد میلیون ساله و کتاب های مولفان رامسری است.
موزه مردم شناسی رامسر همه روزه از ساعت 9 الی 21 آماده بازدید علاقه مندان است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز رامسر در مجموعه کارگاه های رامسر شناسی با آداب و رسوم، فولکلور، ادبیات شفاهی و سبک زندگی مردم رامسر با حضور عیسی خاتمی موزه دار برتر خصوصی سال 1394 ،رئیس موزه مردم شناسی رامسر و استاد دانشگاه آشنا می شوند. در این کارگاه ها مباحث بومی و محلی بر طبق فعالیت معرفی سرزمین از برنامه ریزی تربیتی سال به بحث و بررسی گذاشته می شود.

عیسی خاتمی در اولین کارگاه ضمن تقدیر از حرکت فرهنگی فاخر مرکز رامسر با ملاقات از حسن رحیمیان نویسنده سه جلد از کتابهای زبانزدهای رامسر، بر استفاده صحیح از اوقات فراغت در جهت رشد و ماندگاری تاکید نمود.

در ادامه ضمن بررسی فرهنگ شهرستان رامسر در کارگاه تخصصی نام گذاری کودکان در رامسر گفت: نامگذاری کودکان در رامسر متاثر از ویژگی زندگی کشاورزی، فرهنگ بومی و اعتقادات مذهبی مردمان بوده است. مردم در کنار نامهای اسلامی که نشان از اعتقاد به دین اسلام و زندگی معصومین (س) بوده است،نامهای گیاهان، گلها، پرندگان و... را نیز برای کودکان خود انتخاب می کردند. نامهایی نظیر بنفشه، رعنا، نوروز، بهار و ... و همچنین نامهای ترکیبی با نام ائمه (ع)  و یا نام قهرمان اسطوره ای نظیر رودابه، تهمینه، آرش و اسفندیار و یا نامهایی مرتبط با ماه تولد کودک نیز انتخاب می کردند.

وی در ادامه  افزود: در فرهنگ بومی رامسر اگر چند فرزند از یک خانواده به صورت پی در پی  در هنگام تولد فوت  می کردند؛ برای فرزند بعدی که به دنیا می آمد و می ماند نامی انتخاب نمی کردند و بعد چند سال در سه یا چهار سالگی نام می نهادند. در این موارد نامهایی نظیر الله بداشت، بومانی و خداداد را برای کودک انتخاب می کردند»

در انتها ضمن  انتخاب موضوع جلسات آینده با همفکری اعضا، بر خوانش کتابهای آداب و رسوم و مازندران شناسی تاکید نمودند.

لازم به ذکر است کارگاه های رامسر شناسی با اساتید حوزه های دیگر همراه با بازدید  طبق برنامه ریزی تربیتی سال در فعالیت پژوهش و معرفی سرزمین ادامه خواهد داشت.

به مناسبت 28 اردیبهشت روز جهانی موزه، استاد عیسی خاتمی رئیس موزه شمال (موزه مردم شناسی رامسر) با حضور سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، مهندس بهشتی رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی، آقای محیط طباطبائی رئیس اسبق میراث کشور و جمعی از مدیران کل در گاخ گلستان به عنوان موزه دار خصوصی برتر کشور معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

خاتمی در گفتگویی با موج شمال در این خصوص اظهار داشت: موزه مردم شناسی رامسر یک موزه خصوصی است که از سال 1386 در محل کاخ موزه رامسر دایر شد که بعداً به دلیل نداشتن فضای مناسب به خانه شخصی ام به مدت 3 سال انتقال داده شد. وی گفت : حدود یک سال پیش در یک مناقصه برای واگذاری که توسط کاخ موزه انجام شده بود، شرکت کردم و هم اکنون موزه مردم شناسی رامسر در مکان کاخ موزه رامسر دایر می باشد. رئیس موزه شمال کشور ادامه داد: موزه مردم شناسی رامسر از 21 غرفه شامل دامداری سنتی، کشاورز سنتی، نسخ خطی، ابزار آلات مسی، بافندگی و... تشکیل شده است. وی گفت: از شهروندان می خواهم که قدر اشیای قدیمی خود را بدانند و بی جهت آنها را نفروشند. خاتمی به شهروندان توصیه کرد که اولاً اشیای قدیمی خود را برای خودشان نگهداری نمایند و اگر این کار برایشان مقدور نبود می توانند به صورت موقت یا دائم به موزه های کشور یا موزه شهر خود واگذار نمایند.

سابقه موزه شمال
موزه شمال رامسر با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در اسفند 89 با حضور مسئولین محترم استانی و شهرستانی افتتاح گردید. امکانات و تجهیزات موجود در آن غیر دولتی بوده و متعلق به یک فرهنگی بازنشسته است و اموال فرهنگی آن در طی یک دوره زمانی 30 ساله از ( 1360 تا 1390) به تدریج گردآوری و خریداری شده و انگیزه اصلی از این کار عشق و علاقه وافر به فرهنگ نیاکان و تلاش برای حفظ آثار جهت ارائه به نسل حاضر و  نسل های آینده و همچنین معرفی تاریخ، فرهنگ و تمدن رامسر به سایر ایرانیان عزیز است. موزه مردم شناسی، محلی برای آشنایی با زندگی اقوام دیگر، مکانی برای اندیشه و تفکر و فرصتی برای آموزش و یادگیری است. در این موزه غرفه هایی برای ابزار و ادوات و وسایل مردم شناسی که مورد استفاده مردم منطقه بوده ، اختصاص یافته است. به جهت شباهتهای فرهنگی که بین سه استان شمالی کشور ( مازندران – گیلان – گلستان ) وجود دارد، وسایل و ابزار مربوط به زندگی مردم بسیار مشابه بوده و می توان گفت اگرچه موزه مردم شناسی رامسر در نگاه اول یک موزه محلی به نظر می آید اما آنچه که در آن به نمایش در آمده در حد یک موزه منطقه ای می باشد.

 

به همت شهرداری شهرستان رامسر صورت گرفت.

تقدیر از استاد حاج عیسی خاتمی پیشکسوت فرهنگی به عنوان موزه دار برتر موزه خصوصی کشور در روز جهانی موزه

به مناسبت پاسداشت روز جهانی موزه و گرامیداشت هفته میراث فرهنگی به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر رامسر و انجمن دوستداران میراث فرهنگی با حضور شهروندان و فرهنگ دوستان و مسافران و گردشگران با اجرای برنامه های فرهنگی و مراسم های آیینی از پیشکسوت فرهنگی بنام حاج عیسی خاتمی بعنوان موزه دار برتر موزه خصوصی تاریخ شمال ایران تقدیر بعمل آمد.

 

موزه داران برتر دولتی و خصوصی در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجلیل شدند.

به گزارش میراث آریا(chtn) در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز جهانی موزه در کاخ گلستان برگزار شد، موزه داران دولتی و بخش خصوصی با اهداء لوح تقدیر توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد تجلیل قرار گرفتند.

در بخش مدیر برتر مجموعه های فرهنگی و تاریخی از بین چهار مجموعه، آفرین امامی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مورد تجلیل قرار گرفت.

از بین موزه‌های سراسر کشور در بخش مدیر برتر، ناصر دبیر مدیر موزه مراغه از استان آذربایجان شرقی، شهرام امید مدیر موزه مسجد سلیمان از استان خوزستان و سید مجتبی فرهادی مدیر موزه دره شهر از استان ایلام، لوح تقدیر گرفتند.

در بخش مسئولین موزه‌های استان‌ها، سروش هاشمی مسئول موزه استان سمنان، قاسم طالب زاده ثانی مسئول موزه از استان خراسان شمالی، مریم الطافی مسئول موزه از استان مازندان موفق به دریافت لوح تقدیر در این مراسم شدند.

عباس تراب زاده موزه دار موزه کاشان از استان اصفهان، عبدالله معنوی ثانی موزه دار موز ملی از استان تهران، نفیسه گوهری موزه دار موزه چهلستون از استان اصفهان در بخش انتخاب موزه دار برتر، تجلیل شدند.

در بخش راهنمای موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی، سعید مصلحی راهنمای موزه و محوطه مسجد کبود آذربایجان شرقی، محمدتقی امیری راهنمای بافت تاریخی گرگان از استان گلستان و مریم ذهبی راهنمای موزه از نیاوران، لوح تقدیر گرفتند.

ایوب ناظری امین اموال موزه قرآن و کتابت از آذربایجان شرقی، رضا مظاهری امین اموال از استان مرکزی، الهام خاکباز امین اموال از استان یزد در بخش امین اموال برتر لوح تقدیر دریافت کردند.

همچنین در بخش مرمتگر برتر، هادی میروحید مرمتگر موزه شوش از استان خوزستان، کهزاد حبیبی مرمتگر موزه تخت جمشید از استان فارس، حمزه حمزه مرمتگر موزه بیرجند از خراسان جنوبی و ربابه موسی زاده مرمتگر موزه بزرگ خراسان از استان خراسان رضوی ، لوح تقدیر دریافت کردند.

در بخش موزه داران برتر خصوصی از بین 37 موزه خصوصی فعال در کشور، علی گلشن موزه دار موزه خصوصی عروسک های ملل از استان تهران، مسعود ناصری موزه دار موزه خصوصی عروسک های ملل، عیسی خاتمی موزه دار موزه خصوصی تاریخ شمال ایران از مازندران، محمدصارق آقایی موزه دار موزه خصوصی از اصفهان، لوح تقدیر گرفتند.

از بین مجموعه داران خصوصی، شاهین جولایی مجموعه دار سکه از استان همدان، رضا خواجه نوری مجموعه دار سکه از استان تهران، با اهداء لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفتند.

در بخش منتخبین ویژه معاونت میاث فرهنگی از محمد رکنی مدیر اجرایی موزه بزرگ خراسان، عباس اعتماد فینی پیشکسوت مرمت سیلک کاشان، محمود بناپور از موزه حیات وحش یزد، فاطمه محسنی در تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه و مخزن شوش تقدیر شد.

همچنین در پایان این مراسم از زاهدی، رئیس اداره اموال فرهنگی اداره موزه ها به دلیل تلاش برای بازگرداندن اشیا تاریخی خوروین تقدیر شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی خاتمی مسئول موزه ملی رامسر(موزه شمال) شامگاه چهارشنبه در مراسم روز جهانی موزه در رامسر گفت: موزه ها محل تفکر و اندیشه است زیرا مردم با نگاه به اشیاء در داخل قفسه موزه به خود می آیند و وادار به تامل در خصوص زندگی گذشتگان می شوند.

 

وی اظهار داشت: اگر ما تقویم سالنامه کشورمان را ورق بزنیم با روزهای مختلفی برخورد می کنیم که یکی از آنها روز جهانی موزه است.

 

وی با گرامیداشت روز ۲۸ اردیبهشت، روز جهانی موزه گفت: در روز جهانی موزه تمام علاقمندان موزه با هم توافق بستند تا در این روز میراث گذشتگان را پاس نگه دارند.

 

خاتمی ادامه داد: با اینکه در موزه ها اشیاء در داخل ویترین قرار دارند ولی سخن می گویند و موزه به انسان می گوید که همه ما رفتنی هستیم و هویت، گذشته را مشخص می کنند و نسل ها را به هم وصل می کند و موجب اتحاد و همبستگی است.

 

خاتمی با اشاره به مقاله یک نویسنده خارجی گفت: این نویسنده یکی از علل خروج جوانان تحصیلکرده به خارج از کشور را اینگونه بیان کرد که آنها خود را نشناختند و یا شناسانده نشدند و این به این معنی است که یک برش فرهنگی رخ داد.

 

وی اظهار داشت: نیم قرن پیش ترکیه به دهیار هر روستا تاکید کرد که هر چیز با قدمت را در کنار همان روستا برای نمایش به صورت موزه در آوردند و امروزه به یکی از چهار کشور اول جذب توریست تبدیل شده است.

 

وی گفت: آن چیزی که ما امروز از زندگی خود دور می اندازیم سالهای بعد دیدنی و جایگاهی در موزه خواهند داشت.

 

وی با تاکید به اینکه همه ما باید در خانه خودمان موزه درست کنند افزود: باید اجازه ندهیم بزهکاران فرهنگی میراث گذشته های ما را نابود کنند و به بهانه سود جویی بعضی میراث ما را از بین ببرند.

جمعه, 08 آبان 1394 15:06

کتب درسی قدیمی

در راستای شعار روز جهانی موزه های ۲۰۱۴  با عنوان”آثار موزه ای پدیدآورنده پیوندها ” نمایشگاه مردم شناسی  به جهت پیوند نسلها با ۲۲ اثر به قدمت بین ۵۰ تا ۲۰۰ سال برگزار گردید. این آثار متشکل از ابزار و لوازم مورد استفاده روزمره افراد عادی در کشاورزی  و خانه داری و دامداری و … میباشد که براحتی در کنار آثار موزه ای بیانگر پیوند نسلها می باشد.

این نمایشگاه از تاریخ ۲۸ اردیبهشت  ماه ۱۳۹۳(روز جهانی موزه)  به مدت یک ماه چیدمان شد و در راهروی جنوبی موزه کاخ رامسر به نمایش در آمد .

 

سماور زغالی برنجی روسی 120 ساله

 

 

چراغ زنبوری با شیشه 50 ساله
چراغ زنبوری با شیشه 50 ساله
تله آهنی مخصوص شکار روباه و شغال و گرگ با قدمت 50 ساله
تله آهنی مخصوص شکار روباه و شغال و گرگ با قدمت 50 ساله
آفتابه سر سفره مسی با قدمت 150 سال
آفتابه سر سفره مسی با قدمت 150 سال

 

پارچ حمل آب و مسی 60 ساله
پارچ حمل آب و مسی 60 ساله
گالش از جنس چرم 50 ساله
گالش از جنس چرم 50 ساله
قیچی آهنی مخصوص پشم چینی گوسفندان 50 ساله
قیچی آهنی مخصوص پشم چینی گوسفندان 50 ساله
دوشنبه, 04 آبان 1394 21:43

معرفی برخی از سوغات رامسر

کیوی برنج چای مرکبات
       
       
       
شقاقل      
صفحه1 از5

آشنایی با رامسر

 • نقشه

  در این بخش شما می توانید علاوه بر مشاهده و پیمایش نقشه آنلاین شهر رامسر، نقشه های متنوع دیگری را که شامل اطلاعات توریستی و فرهنگی شهر رامسر و نواحی وابسته می باشند را دریافت نمایید.

  Read More
 • درباره رامسر

  رامسَر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، آخرین شهر غرب مازندران است که مردمان بومی آن به زبان هندواروپایی و همریشه فارسیگیلکی صحبت می‌کنند. . رامسر از سمت شرق

  Read More
 • تصاویر

 • فیلم ها

 • کنوانسیون رامسر

  کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به کنوانسیون رامسر پیمانی بین‌المللیبرای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانان و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) ست که در سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر به

  Read More
 • 1