You are here:شما اینجا هستید:»رویدادها»موزه مردم شناسی رامسر - رویدادها
یکشنبه, 03 آبان 1394 20:36

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ کنفرانس بین‌المللی ایکوم که هر سه سال یک بار با موضوع مشخصی برگزار میشود، سال آینده درمیلان به بررسی موزه‌ها و چشم اندازهای فرهنگی اختصاص دارد.


این نشست که اخرین بار در سال 2013 درریودو ژانیرو برزیل برگزار شد ، درواقع یک نشست کاملا علمی و تخصصی است که از سوی کمیته بین‌المللی ایکوم ،هر سه سال یک بار برگزار می‌شود. دراین نشست‌ها ایکوم تلاش دارد تا راهنما و دستورالعمل هماهنگ و منسجمی درباره موزه ها، طی اجلاس های متعددی که ظرف یک هفته برگزار می شود، تدوین شود.


نشست آینده ایکوم در سال 2016 به مدت یک هفته از 2 تا 9 جولای درمیلان واقع در کشور ایتالیا برگزار می شود و موضوع تعیین شده، "موزه ها و چشم اندازهای فرهنگی " اعلام شده است.
بیش از 1500 نفر از متخصصان و انجمن های بین المللی فعال در حوزه موزه داری و مجموعه های تاریخی گردهم می اورد تا به مدت یک هفته به بحث و بررسی مسائل پیرامون مشکلات و امکانات وتجربیات مرتبط با موزه ها بپردازند.
شعار شورای جهانی موزه‌ها – ایکوم- برای سال2014 بر محور پیوندسازی موزه‌ها و مجموعه‌هایشان تأکید داشت که مجموعه‌‌های موزه‌ای می‌توانند پدیدآور پیوندها و ارتباطات باشند. این پیوند می‌تواند میان مجموعه‌ها، جوامع، نسل‌ها، نگرش‌ها و بسیاری چیزهای دیگر باشد. روز جهانی موزه‌ها که هر سال 18 ماه مه از سوی (ICOM) با موضوع خاصی اعلام و درسراسر جهان برگزار می‌شود امسال نیز با موضوع "آثار موزه ها عامل ایجاد ارتباط" قصد دارد به مخاطبان جهانی موزه‌ها و موسسات فرهنگی یاداوری کند که دیدار از موسسات و آثار فرهنگی در موزه‎ها سبب یجاد ارتباط و علایق متقابل میان بازدید کنندگان یک موزه از نسل‌ها و فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان می‌شود.


پرفسور" هانس مارتین هینز" دبیرکل ایکوم با اشاره به این موضوع همچنین بر اهمیت تردید ناپذیر روز جهانی موزه‌ها می‌گوید موزه‌ها نقش مهمی در تبادلات فرهنگی و غنای فرهنگی جهان و توسعه درک متقاتبل و ایجاد روحیه همکاری و هماهنگی و صلح میان مردم جهان دارند.

 

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ICOM) از سال 1977 روز جهانی موزه‌ها را با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره نقش موزه‌ها در توسعه جامعه بشری بیناد گذاشت. حرکات و اقدامات مرتبط با این روز از آن زمان تا کنون رو به افزایش داشته است تا سال 2013 که باشرکت بیش از 143 کشور رکور د مشارکت بیش از 35 هزار موزه را در 143 کشور جهان، از نظر برگزاری مراسم ویژه این روز در سراسر جهان پشت سر گذاشت.

موضوع روز جهانی موزه‌ها در دو سال گذشته نیز" خاطرات و خلاقیت" و سال بعد موزه‌ها و "تحولات اجتماعی" بود.


باوجود تلاش‌های گسترده با اینحال کاستی‌هایی نیز در طرح موضوعات و نگرش‌های کلی اعلام شده از سوی ایکوم مطرح است. مثلا برخی کارشناسان علوم اجتماعی این سوال را مطرح می کنند که موزه‌هایی که بر محور تفکیک و جداسازی (فرهنگ‌ها) قرار دارند و به تجلی این انفکاک می‌پردازند چگونه می‌توانند پدیدآور پیوند باشند؟


این کارشناسان معتقدند که موزه‌های بزرگ دنیا که مجموعه‌هایشان معطوف و محدود به یک فرهنگ نیست در دسته‌بندی و چیدمان مجموعه‌هایشان با رویکرد تفکیک و تمایز ملت‌ها و فرهنگ اقدام کرده‌اند گویی چند موزه ملی مختلف در همسایگی هم قرار گرفته‌اند. این موزه‌ها در ساختار خود به مطالعاتی همچون شرق‌شناسی، چین‌شناسی، هندشناسی و یا آفریقاشناسی شباهت دارند..
 

یکشنبه, 03 آبان 1394 19:59

پنجمین همایش بین المللی موزه علوم و فناوری 26 و 27 آبان ماه 1394 با عنوان  "جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز " برگزار میگردد.

محورهای همایش

        کسترش علم و فناوری و سرنوشت محیط زیست

        موزه ها و نقش آنها در جلب توجه افکار عمومی به چالش های محیط زیست

        شیوه های آموزش محیط زیست در موزه ها

        موزه ها و گسترش فرهنگ حفظ محیط زیست

        نقش سیاست گذاری های کلان علمی، پژوهشی و آموزشی در حمایت از محیط زیست

مهمان های ویژه پنجمین همایش سالانه موزه علوم و فناوری

دکتر آندریانس گاندل وین (قائم مقام مدیر نمایشگاه ها و مجموعه های موزه مونیخ آلمان)

دکتر الهام بهشتی (دکتری علوم کامپیوتر (IT در موزه و  پژوهشگر موزه علوم و صنعت شیکاگو

از تمامی صاحب ­نظران و علاقه­ مندان دعوت می ­شود، مقاله های خود را تا پایان مهر ماه  از طریق وب گاه رسمی همایش به نشانیwww.irstm.ir ارسال کنند.

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به وب گاه رسمی همایش به آدرس www.irstm.ir  و یا شماره تلفن 88914883 تماس حاصل فرمایید.

زمان : 26  و 27 آبان ماه 1394

مکان: سالن اجتماعات موزه ملی ایران

شنبه, 10 مرداد 1394 19:22

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز رامسر در مجموعه کارگاه های رامسر شناسی با آداب و رسوم، فولکلور، ادبیات شفاهی و سبک زندگی مردم رامسر با حضور عیسی خاتمی موزه دار برتر خصوصی سال 1394 ،رئیس موزه مردم شناسی رامسر و استاد دانشگاه آشنا می شوند. در این کارگاه ها مباحث بومی و محلی بر طبق فعالیت معرفی سرزمین از برنامه ریزی تربیتی سال به بحث و بررسی گذاشته می شود.

عیسی خاتمی در اولین کارگاه ضمن تقدیر از حرکت فرهنگی فاخر مرکز رامسر با ملاقات از حسن رحیمیان نویسنده سه جلد از کتابهای زبانزدهای رامسر، بر استفاده صحیح از اوقات فراغت در جهت رشد و ماندگاری تاکید نمود.

در ادامه ضمن بررسی فرهنگ شهرستان رامسر در کارگاه تخصصی نام گذاری کودکان در رامسر گفت: نامگذاری کودکان در رامسر متاثر از ویژگی زندگی کشاورزی، فرهنگ بومی و اعتقادات مذهبی مردمان بوده است. مردم در کنار نامهای اسلامی که نشان از اعتقاد به دین اسلام و زندگی معصومین (س) بوده است،نامهای گیاهان، گلها، پرندگان و... را نیز برای کودکان خود انتخاب می کردند. نامهایی نظیر بنفشه، رعنا، نوروز، بهار و ... و همچنین نامهای ترکیبی با نام ائمه (ع)  و یا نام قهرمان اسطوره ای نظیر رودابه، تهمینه، آرش و اسفندیار و یا نامهایی مرتبط با ماه تولد کودک نیز انتخاب می کردند.

وی در ادامه  افزود: در فرهنگ بومی رامسر اگر چند فرزند از یک خانواده به صورت پی در پی  در هنگام تولد فوت  می کردند؛ برای فرزند بعدی که به دنیا می آمد و می ماند نامی انتخاب نمی کردند و بعد چند سال در سه یا چهار سالگی نام می نهادند. در این موارد نامهایی نظیر الله بداشت، بومانی و خداداد را برای کودک انتخاب می کردند»

در انتها ضمن  انتخاب موضوع جلسات آینده با همفکری اعضا، بر خوانش کتابهای آداب و رسوم و مازندران شناسی تاکید نمودند.

لازم به ذکر است کارگاه های رامسر شناسی با اساتید حوزه های دیگر همراه با بازدید  طبق برنامه ریزی تربیتی سال در فعالیت پژوهش و معرفی سرزمین ادامه خواهد داشت.