شنبه, 10 مرداد 1394 19:22

کارگاه رامسر شناسی در کانون پرورش فکری مرکز رامسر آغاز شد

Written by 
Rate this item
(0 votes)

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز رامسر در مجموعه کارگاه های رامسر شناسی با آداب و رسوم، فولکلور، ادبیات شفاهی و سبک زندگی مردم رامسر با حضور عیسی خاتمی موزه دار برتر خصوصی سال 1394 ،رئیس موزه مردم شناسی رامسر و استاد دانشگاه آشنا می شوند. در این کارگاه ها مباحث بومی و محلی بر طبق فعالیت معرفی سرزمین از برنامه ریزی تربیتی سال به بحث و بررسی گذاشته می شود.

عیسی خاتمی در اولین کارگاه ضمن تقدیر از حرکت فرهنگی فاخر مرکز رامسر با ملاقات از حسن رحیمیان نویسنده سه جلد از کتابهای زبانزدهای رامسر، بر استفاده صحیح از اوقات فراغت در جهت رشد و ماندگاری تاکید نمود.

در ادامه ضمن بررسی فرهنگ شهرستان رامسر در کارگاه تخصصی نام گذاری کودکان در رامسر گفت: نامگذاری کودکان در رامسر متاثر از ویژگی زندگی کشاورزی، فرهنگ بومی و اعتقادات مذهبی مردمان بوده است. مردم در کنار نامهای اسلامی که نشان از اعتقاد به دین اسلام و زندگی معصومین (س) بوده است،نامهای گیاهان، گلها، پرندگان و... را نیز برای کودکان خود انتخاب می کردند. نامهایی نظیر بنفشه، رعنا، نوروز، بهار و ... و همچنین نامهای ترکیبی با نام ائمه (ع)  و یا نام قهرمان اسطوره ای نظیر رودابه، تهمینه، آرش و اسفندیار و یا نامهایی مرتبط با ماه تولد کودک نیز انتخاب می کردند.

وی در ادامه  افزود: در فرهنگ بومی رامسر اگر چند فرزند از یک خانواده به صورت پی در پی  در هنگام تولد فوت  می کردند؛ برای فرزند بعدی که به دنیا می آمد و می ماند نامی انتخاب نمی کردند و بعد چند سال در سه یا چهار سالگی نام می نهادند. در این موارد نامهایی نظیر الله بداشت، بومانی و خداداد را برای کودک انتخاب می کردند»

در انتها ضمن  انتخاب موضوع جلسات آینده با همفکری اعضا، بر خوانش کتابهای آداب و رسوم و مازندران شناسی تاکید نمودند.

لازم به ذکر است کارگاه های رامسر شناسی با اساتید حوزه های دیگر همراه با بازدید  طبق برنامه ریزی تربیتی سال در فعالیت پژوهش و معرفی سرزمین ادامه خواهد داشت.

Read 35569 times Last modified on سه شنبه, 24 فروردين 1395 19:29