You are here:شما اینجا هستید:»در رسانه ها»با حضور فرماندار موزه شمال در رامسر افتتاح شد.

با حضور فرماندار موزه شمال در رامسر افتتاح شد.

رامسر- خبرنگار پنجره نو عباس  احمدی ماچیانی

با حضور محمد صالح رضا خانی فرماندار رامسر ، معاون موزه های اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان معاون فرماندار ،شهردار و اعضای شورای اسلامی رامسر و جمعی از روسای ادارات و نهادها ،نخبگان ، تشکل های مردم نهاد موزه شمال در رامسر افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

 

در این مراسم فرماندار شهرستان رامسر طی سخنانی ضمن اشاره به موقعیت ممتاز گردشگری رامسر از تاسیس موزه شمال در رامسر را به عنوان فرصتی برای شهرستان برشمردند و تاکید داشتند که ما باید با ایجاد زیر ساخت های گردشگری مدت اقامت گردشگران را بیشتر نماییم. معاون موزه های اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز اقدام آقای عیسی خاتمی  مسئول موزه شمال را اقدامی در خور تحسین برشمردند . در ادامه کلیپ کوتاهی از روند ساخت موزه پخش شد و حضار از موزه بازدید نمودند این موزه در محل رمک حدفاصل چهارراه بسیج و بلوار معلم قراردارد و در اقدامی ارزشمند از تاریخ 18/12/89 تا 24/12/89 صبح و عصر  برای بازدید عموم رایگان می باشد.

عیسی خاتمی مدیر و موسس این موزه با اعلام این مطلب گفت کلیه اموال تاریخی و فرهنگی این موزه مربوط به استانهای شمالی کشور است . وی افزود این موزه در 4طبقه با 420 متر مربع ، غرفه های قرآن های خطی ، اسناد و مدارک قدیمی ، ابزار آلات کشاورزی شمال ایران ، ابزار آلات دامداری سنتی ، وسایل مختلف قدیمی ، سکه و اسکناس ، زیور آلات ، طب و درمان قدیمی ، ابزار و ادوات ریسندگی و بافندگی قدیمی و غرفه کنوانسیون تالابها که  بین المللی مربوط به کشور  عزیزمان به نام کنوانسیون  رامسر        می باشد را شامل می شود . وی اظهار داشت : در این موزه حدود 700 قطعه اموال تاریخی و فرهنگی  به نمایش دایمی گذاشته می شود .

وی گفت : اکثر ادوات موزه مربوط به دو قرن اخیر بوده که تمام آن از سر عشق و علاقه و با هزینه های شخصی جمع آوری شده است .  

وی بیان داشت غرفه فسیل های رامسر که از منطقه  اشکورات جمع آوری شده بزعم کارشناسان 80 تا 100 میلیون سال قدمت دارند . وی افزود همچنین غرفه اشیاء  باستانی بین 200 تا 1000 سال قدمت دارند . وی افزود  نمای بیرونی موزه با سازه های چوبی و قدیمی مختص مناطق شمالی کشور طراحی شده است . وی در خصوص  اهداف راه اندازی  این موزه ارزشمند گفت باور و عشق قلبی ، ایجاد یک مجموعه تاریخی و فرهنگی در شهرستان نمونه گردشگری رامسر ، آشنایی نسل جوان  بویژه دانش آموزان ، دانش جویان با تاریخ و فرهنگ نیاکان ،غنی سازی  اوقات گردشگران و شهروندان ،حفظ و حراست از میراث گذشتگان  از جمله مهم ترین اهداف راه اندازی این موزه منحصر بفرد، می باشد.

وی گفت : در این موزه که بیش از 95 درصد  کار آن آماده سازی شده و به یاری خدا با حضور مسؤلان و مردم رسماً در نیمه دوم اسفند ماه مورد بهره برداری قرار می گیرد ، نمای یک خانه با دکوراسیون سنتی و قدیمی  طراحی و دارای کارگاههای چادرشب بافی و آهنگری است و در آینده نیز کارگاه های  نمد مالی و سفالگری همراه با آموزش برپا می گردد .شایان ذکر است ساختمان موزه و کلیه اموال تاریخی و فرهنگی این موزه به همت این دوستدار میراث تاریخی با هزینه شخصی و بدون دریافت ریالی اعتبار مهیا شده اما انتظار می رود چنین اشخاصی مورد حمایت قرار بگیرند .

عیسی خاتمی فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش ، دارای مدرک کارشناسی ارشد  مردم شناسی ودارای سوابقی چون معاونت آموزش و پرورش رامسر ،  مدرس دانشگاه ،دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامسر و عضو انجمن ها و تشکل های اهل قلم ، کانون توسعه و یاران اردیبهشت می باشند .

 • منبع: روزنامه پنجره نو - شماره 652
 • تاریخ نشر: پنج شنبه 26 اسفند ماه 1389
Read 510 times

مجموعه ها

آشنایی با رامسر

 • نقشه

  در این بخش شما می توانید علاوه بر مشاهده و پیمایش نقشه آنلاین شهر رامسر، نقشه های متنوع دیگری را که شامل اطلاعات توریستی و فرهنگی شهر رامسر و نواحی وابسته می باشند را دریافت نمایید.

  Read More
 • درباره رامسر

  رامسَر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، آخرین شهر غرب مازندران است که مردمان بومی آن به زبان هندواروپایی و همریشه فارسیگیلکی صحبت می‌کنند. . رامسر از سمت شرق

  Read More
 • تصاویر

 • فیلم ها

 • کنوانسیون رامسر

  کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به کنوانسیون رامسر پیمانی بین‌المللیبرای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانان و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) ست که در سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر به

  Read More
 • 1